Tömegközlekedés Portugáliában?
Leendő vendégeim utazásaik előtt és túráim alatt is fel szokták tenni a kérdést: Lisszabon vagy Portugália tömegközlekedése hogyan működik. Ebben a blogbejegyzésben ezt a témát fogjuk körüljárni, melyben nem csak ismertetést olvashatsz, hanem hasznos tippekkel is ellátlak, amik jól jöhetnek portugál utazásaid során.
Alapvetően kijelenthető, hogy Portugália tömegközlekedése a turisták által leglátogatottabb helyeken megfelelő. A vidéki kis falvakba kicsit kevesebb jármű jár, de ez így van Magyarországon is. Mivel a vendégeim legtöbbször Lisszabonba érkeznek és a fővárost, valamint környékét járják be, így ezzel kapcsolatban adok most bővebb információt.
Megérkeztünk repülővel. Krisztina, hogyan tovább?
A lisszaboni reptér 2012 óta bővült egy nagyon kényelmes lehetőséggel: ekkor nyílt meg a repteret is elérő metróállomás. Tehát innentől kezdve a repülőtértől egészen a belvárosig könnyen eljuthatsz. Ugye milyen szuper? Ez valóban nagyon jó, de mielőtt bármilyen járműre is felszállunk, szükséges arra jegyet is venni. Ezt megteheted közvetlenül a reptér mellett található metróállomáson, az automatákból. Szerintem ez a legkényelmesebb és leggyorsabb formája a jegyvásárlásnak. Hogyan történik a jegyvétel Lisszabonban a tömegközlekedésre? Erről készítettem a YouTube csatornámra egy videót, melyet ide belinkelek neked:
Ha megnézted a videót, akkor már tudod, hogy tulajdonképpen nem egy jegyet, hanem egy chippel ellátott, újratölthető kártyát fogsz kapni a vásárlás során. Az ára változott az évek során a videóban látottaktól, de ne izgulj, nem sokkal.
Ha megvettük a jegyet, akkor azt érvényesítve már fel is pattanhatunk a metróra, buszra, villamosra és hajóra is. Igen, jól olvasod, bizonyos jegytípusok érvényesek a Tejo folyó két partján közlekedő kompokra is.
Tipp: Jó, ha tudod, hogy Portugáliában sem éri meg bliccelni, hiszen nagyon komoly büntetést kaphat az, akit elkapnak az ellenőrök! Valamint fontos az is, hogy minden egyes utazó személynek rendelkeznie kell egy kártyával, melyet minden alkalommal érvényesíteni szükséges! Még ha napi jegyről van szó, azt is érvényesíteni kell!
De ha még ez is kevés lenne, kizárólag a metróknál már bankkártyával is fizethetsz! Bejáratnál és kijáratnál csak érintsd oda a kapunál! Erről a metrókat üzemeltető cég promóciós videóját linkelem neked, melyet megnézhetsz itt.
Lisszabonban négy metróvonalat találsz (sárga – Linha Amarela, kék – Linha Azul, piros – Linha Vermelha, zöld – Linha Verde). Jelenleg folyamatban van a zöld és sárga metrók bővítése, mely során a zöld vonal körjárat lesz. A jövőbeli tervek között szerepel a piros metró nyugati bővítése, illetve újabb vonalak építése, amellyel a külváros északi területeit érhetjük majd el.
Ha rövid időre érkezel Lisszabonba, akkor a metró talán az egyik leggyorsabb megoldás arra, hogy a különböző turisztikai pontokat elérd. Bátran használd ezt.
A villamosok közül kiemelném mindenképpen a leghíresebbet, azaz a 28-as villamost. Erről szinte mindenki hallott már, aki Lisszabonnal kapcsolatban olvasott cikket. Mint a képen is láthatod, ezen a vonalon ilyen pici, egyterű, autentikus járművek közlekednek. A 28-as villamos teljes vonalán szinte az összes híres nevezetességet érinted.
Tipp: Ha késő tavasz és kora ősz között érkezel valamikor Lisszabonba, tudd, hogy a 28-as villamos nagyon zsúfolt, de sűrűn jár. Az egyik végállomása a XIX. századi Prazeres temető. Érdemes ezt is meglátogatnod.
A buszok az egész város területét behálózzák, akár a Szent György várhoz is felvisznek.
Tipp: Ma már nagyon jól alkalmazható a Google Térkép útvonaltervezője is, de a személyes kedvencem ez az oldal: https://www.rome2rio.com/
Csak írd be, honnan hová szeretnél eljutni, és máris tervezi az oldal az útvonalat.
Krisztina, Lisszabont végigjártuk, szeretnénk eljutni Cascaisba, Sintrába is. Ezt hogyan tehetjük meg a legegyszerűbben?
A Lisszabonhoz közeli ékszerdoboz városokba a legegyszerűbben vonattal juthatsz el. Ezek a vonatok HÉV-nek felelnek meg. A jegyet meg tudod vásárolni szintén automatából a metró- illetve vasútállomáson is. Cascaisba a Cais do Sodré vasútállomásról érdemes indulni. Ha pedig Sintrába utaznál, akkor a Rossio pályaudvarról. Harmadik lehetőség még a jegyvásárlásra a jegypénztárból való vétel, ezt is az állomásokon tudod megvenni.
A vasútállomásokon egy oda-vissza retúrjegyet tudsz vásárolni, míg a metróállomáson egy drágább napi jegyet megvéve lesz érvényes ezekre a vonatokra is a kártyád.
Extra: Ha villamos- vagy buszmegállóban vársz, ne lepődj meg ha a menetrendhez képest késve érkezik meg a sofőr. A nyugodt portugáloknál ez általános. 🙂 Jó, ha azt is tudod, hogy a villamosnál és a busznál érdemes leinteni az adott járművet, mert ellenkező esetben nem fog megállni. Szintén evidens, ha beállsz a sorba, és nem tolakodsz. Csak haladj a helyiekkel.
Legközelebb a második legnagyobb város, Porto tömegközlekedését, illetve az oda való eljutást mutatom be neked Lisszabonból.
Ha tetszett a cikk, illetve van véleményed az olvasottakkal kapcsolatban, akkor kérlek, hagyj véleményt itt a cikk alatt. Továbbá meg is oszthatod ismerőseiddel.
Amennyiben felkeltettem érdeklődésed, foglalj túrát nálam ITT.
Nagyszerű volt, sok infóval.
Szuper!
Nagyon hasznos infókat osztottál meg.
Még nem aktuális, de terv alatt van már Portugália.Akkor biztosan kérni fogunk általad vezetett túrát is.
ÜdvEdit
Úgy legyen kedves Edit.Találkozzunk.
Örülök, hogy hasznos
Köszönjük az infókat,nagyon hasznosak voltak!!
További jó munkát kívánok!
Üdv.Éva
Köszönöm szépen Éva!
Vonatjegyet hogyan kell venni? Minket megbüntettek egyszer de nem értettük miért, azt láttuk, hogy zónák vannak, de nem tudtuk a zónákat így csak bejelöltük az úticélt az automatánál, de valamiért mégsem volt jó a jegy.
Üdv.Gondolom a Cascaisi vonatról van szó mert ott vannak zónák.Zónára le van bontva melyik zonába melyik város tartozik bele.Pld.ha Cascaisba utaztak, az a legtávolabbi, azaz az a legdrágább.
Ha egy olcsóbb sávot vásárolok és azon túl utazok, akkor bünti.
https://portugalhu.com/portugal-tomegkozlekedes/#comment-564